ОСТРОЖСКАЯ БИБЛИЯ(Острозька Біблія )
Острозька Біблія є видатною пам'яткою української релігійної культури. Видана вона була на кошти і за сприянням князя Василя Костянтина Острозького - найбагатшщго та найвпливовішого в той час українського магната й покровителя православ'я в Речі Посполитій. Задум цього видання з'явився у середині 70-их рр. XVI ст.
Над підготовкою тексту Біблії працювали викладачі та студенти Острозької академії, заснованої в 1576 р. Головну редакторську роботу виконував її тодішній ректор Герасим Смотрицький, який був автором поетичних та прозових передмов до цього видання. Укладачі Острозької Біблії використовували різноманітні біблійні тексти - староєврейські, грецьку Септуагінту, латинську Вульгату, церковнослов'янську Генадіівську Біблію, інші церковнослов'янські рукописи тощо. Ними була здійснена велетенська текстологічна робота, яка не мала аналогів у тогочасній Європі.
Острозька Біблія була надрукована церковнослов'янською мовою на початку 80-их рр. XVI ст. Друкарські роботи здійснювалися під керівництвом Івана Федорова, який прибув у Острог на запрошення князя Василя Костянтина. Він же є автором післямови до цього видання. До сьогоднішнього часу збереглося близько 300 примірників Острозької Біблії. Це дає підстави спеціалістам твердити, що книга вийшла накладом орієнтовно 1000-1500 примірників.
Біблія, що побачила світ в Острозі, набула значного поширення як в Україні, так і в країнах православнослов'янського світу, ставши важливим чинником розвитку їхніх релігійних культур.
У 1975 році слуга Божий Йосип Сліпий доручає ієромонаху Рафаїлу здійснити переклад Святого Письма з старослов'янських текстів, які потребувала Церква.
Ієромонах Рафаїл на виконання доручення свого Патріярха затратив тридцять років клопіткої праці і в 2005р.Б. світ побачив плід праці монаха, який посвятив своє життя служінню своєму народу і церкві.
Особливість видання:
відтворення шрифтів, якими була друкована Острозька Біблія;
здійснено звірку з першоджерелами;
проведено розділ слів в старослов'янській частині книги;
подано дослівний переклад українською мовою.
Видання складається з двох проектів :
бібліотечне потомове критичне видання, призначене для науковців та фахівців, які цікавляться вивченням Святого Письма.
ювілейне, присвячене 425-й річниці виходу у світ Острозької Біблії.
В 2007 році багатолітня праця о. Рафаїла удостоєна Національної премії України імені Тараса Шевченка.